Tydzień Języka Ojczystego w klasach 4-8

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypadający na 21 lutego to dobra okazja do pokazania piękna i bogactwa naszej polszczyzny, a także przypomnienia zasad poprawnego jej używania i pisowni. W projekcie "Tydzień Języka Ojczystego" realizowanym w naszej szkole uczniowie pod kierunkiem polonistów zmagali się z różnymi zadaniami. W klasach 4-5 wykonywali plakaty przypominające zasady pisowni wyrazów z rz, ż, ó, u, h, ch, połączeń om, on, em, en, a uzupełnieniem lekcji były tzw. dyktanda biegane. Mamy nadzieję, że połączenie nauki z zabawą przyniesie same korzyści!

Czy wrócę ze szkoły "z tarczą, czy na tarczy", kiedy "ma się skrzydła u ramion" i dlaczego mama ciągle powtarza, że " ma cały dom na głowie"? Do królestwa związków frazeologicznych zawędrowały klasy szóste, wyjaśniając ich znaczenie, pochodzenie i budowę.

Klasa siódma przygotowała plakat dotyczący pisowni wyrazów wielką i małą literą.

Dylematy: "poszłem" czy "poszedłem", "wziąść" czy "wziąć", czy można mówić "fakty autentyczne",  gdzie postawić przecinek próbowały rozstrzygnąć klasy ósme.

Dopełnieniem projektu są naklejki na schodach szkoły sfinansowane przez Radę Rodziców ilustrujące dobre i złe formy językowe.

Mamy nadzieję, że podjęte działania poprawią sprawność języka uczniów, o który dbać należy każdego dnia, zarówno w mowie, jak i piśmie.