Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Wychowanie do życia w rodzinie - zakres treści nauczania

Zakres treści nauczania na przedmiocie "Wychowanie do życia w rodzinie"

Wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) to jeden z przedmiotów szkolnych, przewidziany dla  uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Jego celem jest m.in. przygotowanie młodzieży do podejmowania odpowiedzialnych decyzji życiowych. Nauczanie tego przedmiotu jest priorytetem w kierunkach realizacji polityki oświatowej ostatnich lat.

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w 2022/2023 roku szkolnym to m.in.:

- Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

- Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Celem zajęć WDŻ jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci głównie w obszarach, o których w niektórych rodzinach nie mówi się zbyt wiele, a czasem nawet wcale. Lekcje wychowania do życia w rodzinie mają wspierać kształtowanie hierarchii wartości i przedstawiać obowiązujące normy społeczne.

Czytaj więcej o: Zakres treści nauczania na przedmiocie "Wychowanie do życia w rodzinie"