Statystyki

  • Odwiedziło nas: 381793
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. O programie

O programie

O programie:

Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt zakłada unowocześnienie szkoły w taki sposób, aby zajęcia w niej prowadzone były dla uczniów interesujące i angażujące oraz sprzyjały odkrywaniu i wspieraniu talentów,  a także rozwijały zainteresowania.

Celem programu „Laboratoria Przyszłości” jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). W ramach tej rządowej inicjatywy organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Dzięki temu  miliony polskich uczniów będą mogły pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności poprzez eksperymentowanie. Należy tu zaznaczyć, że przystąpienie do programu  nie wymaga od szkoły wniesienia wkładu własnego.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności
w tych obszarach przez uczniów”. 

Nasza szkoła w Programie:

W ramach „Laboratoriów Przyszłości” nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 83 700 zł na zakup wyposażenia technicznego  niezbędnego w kształtowaniu  i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, umiejętności pracy zespołowej, zdolności myślenia matematycznego oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Za pozyskane środki finansowe zakupiono 2 drukarki 3D i akcesoria do ich obsługi, laptop do drukarki 3D, mikrokontroler, zestaw do programowania mikrokontrolerów , aparaty fotograficzne, statyw do aparatu, kamerę cyfrową, mikroporty, mikrofony kierunkowe, zestawy oświetlenia, gimbale, dyktafony, mikser dźwięku, zestawy LEGO SPIKE i LEGO Education, zestawy doświadczalne do badania właściwości i jakości powietrza, walizki doświadczalne – elektryczność, tabliczki konstrukcyjne Morphun, miniwafle konstruktor, mikroskopy, Morphun klocki technik, stolnice bambusowe, deski kuchenne, noże uniwersalne, krosna, suwmiarki, mierniki cyfrowe, stacje lutownicze.

Niewątpliwie ten nowoczesny sprzęt uatrakcyjni obowiązkowe zajęcia lekcyjne, ale także pozwoli  uczniom rozwijać swoje zainteresowania  i kompetencje nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także podczas zajęć pozalekcyjnych czy kół zainteresowań oraz innych form rozwijania umiejętności.