Święta to czas, by być razem - wskazówka dla rodziców.

Święta to czas, by być razem.

Kilka pomysłów na to, jak spędzać czas z dzieckiem.

1. Wspólne czytanie

Święta to idealny czas, aby powrócić do książek dzieciństwa. Można je czytać na głos całej rodzinie. Dzieci to uwielbiają. Pod hasłem czytanie, kryje się również wspólne oglądanie albumów i ilustracji. Ważne jest także wspólne szukanie takiej książki, która sprawi wszystkim przyjemność.

2. Spacer

Sporo przyjemności może dostarczyć wspólne planowanie spacerów z rodziną. Wszystkim dobrze zrobi ruch i zabawa na świeżym powietrzu. Można zwiedzać kościoły i oglądać szopki. Możemy wybrać się na lodowisko.

3. Granie w gry

Warto wspólnie przejrzeć gry w domu i ustalić, od której zacząć. Granie w gry jest świetną zabawą dla dużych i małych. Przy okazji dzieci zobaczą i nauczą się, jak radzić sobie z emocjami, z wygraną i przegraną.

Można zaproponować gry „z przeszłości”:

• Kółko i krzyżyk

• Państwa, miasta

• Dziwne stwory, czyli zabawa z zaginaniem kartek: zaczynasz rysować głowę czegoś/kogoś, i zaginasz kartkę, tak aby nie było widać co to jest, potem kolejny gracz dorysowuje brzuch, i znów zagina, kolejny nogi, buty. Po rozwinięciu kartki okazuje się, jaka postać powstała.

• Okręty

• Zagadki

• Kalambury

4. Wspólne oglądanie filmów

Film powinien być dostosowany do wieku dzieci. Obecnie jest duży wybór filmów i bajek odpowiednich dla dzieci. Sprawdza się kino familijne. Można zaproponować wyjście do kina.

5. Śpiewanie kolęd i innych piosenek

Dzieci bardzo lubią wspólne śpiewanie. Można śpiewać równocześnie z odtwarzaniem piosenek. Śpiewać można także w czasie innych czynności, np. sprzątania, gotowania itp. Miłym zwyczajem jest również śpiewanie dzieciom kołysanek. Jeśli ktoś nie chce śpiewać, może wspólnie z domownikami słuchać muzyki.

6. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi

Święta to idealny czas na spotkania i odwiedziny całymi rodzinami. To czas zabawy i wspomnień. Dokumentujmy nasze spotkania, by można było je wspominać po wielu latach.

7. Oglądanie starych zdjęć i filmów rodzinnych

Świąteczny czas może kojarzyć się z oglądaniem zdjęć i filmików oraz przypominaniem sobie cudownych chwil z poprzednich lat, poznawanie przodków i historii z nimi związanych.

8. Budowa bazy

Zabawa w dom, czy klasyczną bazę to ulubiona zabawa dzieci. Można budować z dziećmi budowle z wykorzystaniem koców, pod stołem lub namiot w pokoju.

9.Lista marzeń na Nowy Rok

Możemy rozmawiać o swoich marzeniach wspólnych i indywidualnych, zrobić ich listę i zastanowić się nad realizacją.

Można to zrobić również sposobem „plastycznym” - każdy maluje, rysuje, wycina i wykleja to, co chciałby, aby wydarzyło się w Nowym Roku. Dobrze jest sobie opowiedzieć o swoich rysunkach i zostawić je na pamiątkę – aby od czasu do czasu do nich zaglądać.

10. Planowanie wakacji

Zima to idealny czas, aby pomyśleć o wakacjach. Wymieńcie się pomysłami.

11. Poszukaj „czegoś” w sieci

Kiedy robimy to razem, to mamy kontrolę nad tym co widzą dzieci. Poszukajmy ciekawych pokazów dla dzieci, śmiesznych filmików, albo wyścigów samochodowych, zdjęć czy filmów przyrodniczych, albo teledysków, które zachęcają do tańca. Szukajmy inspiracji do działań kreatywnych.