Statystyki

  • Odwiedziło nas: 421528
  • Do końca roku: 226 dni
  • Do wakacji: 33 dni

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

JAK POMÓC DZIECKU W RADZENIU SOBIE Z HEJTEM?

JAK POMÓC DZIECKU W RADZENIU SOBIE Z HEJTEM?

Hejt - (z języka angielskiego: hate - nienawidzić) jest obraźliwym i pełnym złości, zazwyczaj słownym czynem wobec drugiej osoby (mogą to być również memy, rysunki, filmiki, zdjęcia). Jest to negatywne oraz krzywdzące zjawisko bardzo często spotykane w świecie internetu.

Hejter to osoba, która regularnie zamieszcza w sieci negatywne, obraźliwe komentarze, mające sprowokować do niekulturalnej, wulgarnej dyskusji. Promowana jest mowa nienawiści, a osoba obrażana narażona jest na pogorszenie kondycji psychicznej, zaniżenie swojej samooceny, a nawet myśli samobójcze. W dzisiejszych czasach hejt w sieci jest bardzo powszechny.

Przed rodzicami stoi niezwykle trudne zadanie – uchronienie dziecka przed narażeniem na hejt oraz przeciwdziałanie jego skutkom. Być może jeszcze trudniejsze jest poradzenie sobie z sytuacją, gdy hejterem okazuje się nasze własne dziecko.

Pierwsze symptomy nieprawidłowości łatwiej wyłapać, gdy członków rodziny łączy głęboka więź, oparta na rozmowie i wspólnym przeżywaniu. Relację z dzieckiem budujemy każdy dzień – wymaga ona pielęgnowania przez cały czas, co przynosi same korzyści. Bliskość w rodzinie umożliwia szybkie dostrzeżenie nieprawidłowości a dziecku daje poczucie, że nie jest ono samo ze swoimi problemami.

Kluczem do sukcesu są zdrowe relacje w rodzinie.

Co robić, aby pomóc dziecku w radzeniu sobie z hejtem?

  • Interesuj się codziennością dziecka - codzienne „Co tam w szkole?” nie wystarczy. Aby rozpoznać problemy dziecka, należy z nim regularne rozmawiać i uważnie słuchać.

  • Kontroluj aktywność dziecka w internecie – w sytuacji, gdy już nawet dzieci w wieku poniżej 10 lat (!) mają konta w portalach społecznościowych i smartfony z nieograniczonym dostępem do Internetu, konieczne jest ustalenie granic, które określą, jakie treści dziecko może publikować oraz ustalenie dziennego limitu godzinowego korzystania z sieci. Ważny jest konsekwentny nadzór i kontrola ustaleń, przez rodziców.

  • Uwrażliwiaj na przejawy hejtu - mózg dziecka – nawet nastoletniego – nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Nie wszystkie decyzje dziecka są racjonalne i nie zawsze w porę dostrzega ono zagrożenie. Zadaniem rodzica jest pokazywanie dzieciom przykładów hejtu i informowanie, co należy zrobić, jeśli podobną sytuację zauważą w swoim otoczeniu. Ofiary hejtu często wyznają, że nie reagowały na skierowaną w ich stronę mowę nienawiści, ponieważ myślały, że to normalne.

  • Nie lekceważ problemu - Dorośli mają tendencję do marginalizowania kłopotów, z jakimi zgłaszają się do nich dzieci. Pamiętajmy, że problem, który nam się wydaje nieistotny może być dla nastolatki realną tragedią. Jeśli dziecko nie znajdzie wsparcia w rodzinie, poszuka go gdzie indziej, np. w Internecie, gdzie może spotkać się z hejtem, czyli prześmiewczymi czy złośliwymi komentarzami.

  • Wspieraj rozwój poczucia własnej wartości - Na hejt najbardziej narażone są dzieci, które mają niskie poczucie własnej wartości. Nieustannie przypominajmy dziecku, że jest wartościowym człowiekiem. Podkreślajmy jego zalety i silne strony, wspierajmy rozwój osobisty i realizację pasji, szanujmy jego zdanie.

  • Ucz asertywności – Ofiara hejtu często nie ma odwagi przeciwstawić się dręczycielom, ponieważ nauczona jest ufać grupie. Musimy uczyć dziecko, że jego zdanie jest ważne i że ma ono do niego prawo (tak w grupie, jak i w rodzinie), przy jednoczesnym zachowaniu zasad życia społecznego.

  • Ucz prawidłowej reakcji na hejt - czyli przede wszystkim informowania o zjawisku dorosłych, którzy powinni w pierwszej kolejności doprowadzić do wygaszenia zjawiska, a później poszukać jego przyczyn, by wyeliminować je w przyszłości.

  • Potępiaj czyn – nie sprawcę - Winnym hejtu jest oczywiście hejter, który dopuścił się przemocy. Przy całej stanowczości potępiania czynu, nie należy jednak uznawać, że sprawca jest złą osobą. Za jego działaniami stoją zawsze jakieś głębsze problemy. Otaczając opieką ofiarę, należy również pomyśleć o sprawcy, który najczęściej też jest jeszcze dzieckiem.

  • Pokazuj jak radzić sobie z emocjami – Często ofiarami hejtu stają się osoby, które nie posiadają umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami – poczuciem niższości, brakiem wiary w siebie, wstydem, złością, stresem, smutkiem. Rodzic powinien wskazywać dziecku alternatywne sposoby odreagowania, dopasowane do jego temperamentu (np. sport, ekspresja artystyczna lub po prostu krzyczenie na cały głos ). Ofiara potrzebuje natychmiastowego wsparcia w kryzysie, a często także długiej terapii psychologicznej czy psychiatrycznej, by poradzić sobie z długofalowymi skutkami hejtu.

  • Pomagaj w powrocie do normalności – Ofiary hejtu mają często problem z ponownym dołączeniem do grupy. Obawiają się dalszej agresji, wyśmiewania, odrzucenia, wymagają pomocy w odbudowaniu relacji.



PAMIĘTAJ!

Hejt może spotkać każde dziecko – również to świetnie radzące sobie z nauką, mające szerokie grono znajomych. Także hejter nie musi wcale mieć jednoznacznie złych intencji – jego działania wynikają często z niewiedzy, nieświadomości, nieumiejętności radzenia sobie z emocjami, czy z potrzeby wpasowania się w grupę lub niskiej samooceny. Rodzic powinien być zatem przede wszystkim czujny, aby na wszystkie sygnały reagować w porę.