Procedura wydawania zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego

PROCEDURA UZYSKIWANIA ZWOLNIENIA

Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KACZYCACH

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. 2019r., poz. 373)

Procedura postępowania:

1. W sytuacji gdy uczeń uskarża się na dolegliwości zdrowotne, zwalnia się go w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń, informując o tym jego rodziców/opiekunów prawnych.
  2. W wyjątkowych sytuacjach uczeń na pisemną prośbę rodziców/opiekunów prawnych (m.in. poprzez dziennik elektroniczny ) skierowaną do nauczyciela prowadzącego zajęcia może być zwolniony z pojedynczych zajęć wychowania fizycznego.Decyzję o zwolnieniu podejmuje nauczyciel prowadzący zajęcia.
  1. W przypadku zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, podstawą jest opinia lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia ćwiczeń, wskazująca jakich ćwiczeń fizycznych uczeń ten nie może wykonywać oraz przez jaki okres. W tym przypadku uczeń uczestniczy w realizacji zajęć wychowania fizycznego z ograniczeniem wykonywania niektórych ćwiczeń – wskazanych przez lekarza. Uczeń ten jest przez nauczyciela oceniany i klasyfikowany. Ponadto nauczyciel wychowania fizycznego jest obowiązany dostosować wymagania edukacyjne konieczne do otrzymania przez ucznia oceny klasyfikacyjnej do indywidualnych możliwości określonych w opinii wydanej przez lekarza. Zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń na podstawie opinii lekarza dokonuje dyrektor szkoły na podstawie decyzji.
  2. Istnieje możliwość całkowitego zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego. Zwolnienia dokonuje dyrektor na podstawie opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego , przez okres wskazany w tej opinii. Uczeń nie uczestniczy w tychże zajęciach oraz przez okres zwolnienia nie jest z nich oceniany. W przypadku gdy okres zwolnienia z realizacji zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, uczeń nie podlega klasyfikacji, a w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony”, „zwolniona”.
  3. Rodzice/opiekunowie prawni składają wniosek (zał. nr 1) wraz z dołączoną opinią lekarza ( w obecnym stanie prawnym, lekarzem tym może być lekarz POZ).  Dyrektor szkoły wydaje decyzję (zał. nr 2) w terminie 7 dni roboczych od dostarczenia ww. dokumentów do sekretariatu szkoły. Informuje o tym fakcie: rodzica ucznia, nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego oraz wychowawcę. Fakt przyjęcia informacji o decyzji dyrektora rodzice/opiekunowie prawni potwierdzają złożonym podpisem.
  4. Jeżeli uczeń uzyskuje zwolnienie w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy wymaganego czasu i są podstawy do wystawienia oceny , to wówczas uczeń podlega klasyfikacji.
  5. Uczeń zwolniony z realizacji zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek być obecnym na tych zajęciach. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi bądź ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku. Takie oświadczenie rodzic wypisuje na wniosku o zwolnienie dziecka z zajęć wychowania fizycznego.
  6. Uczeń zwalniany z zajęć wychowania fizycznego do domu ma odznaczone w dzienniku nieobecności usprawiedliwione.
  7. Procedura obowiązuje w obecnej formie od roku szkolnego 2023/2024.
  8. Procedura zostaje opublikowana na stronie internetowej szkoły, w zakładce „DLA RODZICÓW”.

Procedurę wprowadzono na mocy Zarządzenia nr 7/2023

Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kaczycach