Procedura wydawania zwolnienia z nauki drugiego języka obcego

PROCEDURA UZYSKIWANIA ZWOLNIENIA

Z NAUKI DRUGIEGO JĘZYKA OBCEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KACZYCACH

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania , klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. 2019, poz. 373)

Procedura postępowania:

1. Dyrektor szkoły na wniosek rodziców/opiekunów prawnych oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej zwalnia ucznia z nauki drugiego języka obcego ( obowiązkowy język nauczany w oddziale klasowym w mniejszym wymiarze godzin zgodnie z ramowym planem nauczania) do końca danego etapu edukacyjnego. Zwolnienie dotyczy ucznia z wadą słuchu, głęboką dyslekcją rozwojową, z afazją,  z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
  2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia oraz pisemnego wniosku rodzica/opiekuna prawnego.
  3. Rodzic/ opiekun prawny składa w sekretariacie szkoły pisemny wniosek (zał. nr 1) wraz z kopią opinii lub orzeczenia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
  4. Dyrektor szkoły wydaje decyzję (zał. nr 2 ) o zwolnieniu ucznia z nauki drugiego języka obcego – w dwóch egzemplarzach, do 7 dni roboczych od dnia wpływu wniosku. Pierwszy egzemplarz odbiera rodzic/opiekun prawny w sekretariacie szkoły, drugi egzemplarz zostaje w dokumentacji szkolnej.
  1. Wychowawca klasy informuje o zwolnieniu ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego nauczyciela, który zgodnie z przydziałem zajęć w danym roku szkolnym prowadzi zajęcia edukacyjne z tego języka ze zwalnianym uczniem.
  2. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego wychowawca w dokumentacji przebiegu nauczania ucznia zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje „zwolniony/zwolniona”.
  3. Uczeń zwolniony z nauki drugiego języka obcego przebywa w tym czasie w czytelni szkolnej, świetlicy szkolnej. W szczególnych przypadkach, gdy zajęcia te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych, złożonego w sekretariacie szkoły i podpisanego przez dyrektora szkoły.
  4. Uczniom korzystającym ze zwolnienia z obecności na zajęciach w dzienniku lekcyjnym zaznaczana jest nieobecność usprawiedliwiona.
  5. W przypadku decyzji odmownej w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego rodzicowi /opiekunowi prawnemu ucznia przysługuje prawo do odwołania od decyzji za pośrednictwem organu , który decyzję wydał do Śląskiego Kuratora Oświaty w terminie 14 dni.
  6. Procedura obowiązuje od roku szkolnego 2023/2024

Procedurę wprowadzono na mocy Zarządzenia nr 6/2023