Bieg po zdrowie

„Bieg po zdrowie” to program edukacji antynikotynowej. Został przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy ze ekspertami z dziedziny psychologii. Odbiorcami programu są uczniowie klas czwartych szkół podstawowych, ich nauczyciele i rodzice.

Głównym celem programu edukacyjnego „Bieg po zdrowie” jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz zapobieganie lub opóźnianie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży.

Celem jest także pogłębienie wiedzy i umiejętności uczniów w temacie zdrowia. Według badań pierwsze próby palenia papierosów zaczynają się już w wieku 11 lat i poniżej. Spośród dzieci i młodzieży w przedziale 11-15 lat, prawie połowa ma już za sobą inicjację dotyczącą wyrobów tytoniowych (44%).

W trakcie realizacji programu wykorzystuje się obserwację bezpośredniego otoczenia, której dokonują uczestnicy. Podstawą zajęć jest stymulowanie aktywności i kreatywności. Aktywny udział uczestników sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności zastosować w codziennym życiu.

W naszej szkole program jest realizowany czwarty rok.