Statystyki

  • Odwiedziło nas: 407152
  • Do końca roku: 243 dni
  • Do wakacji: 50 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-02

Imieniny: Longiny, Toli

Zakres treści nauczania na przedmiocie "Wychowanie do życia w rodzinie"

Wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) to jeden z przedmiotów szkolnych, przewidziany dla  uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Jego celem jest m.in. przygotowanie młodzieży do podejmowania odpowiedzialnych decyzji życiowych. Nauczanie tego przedmiotu jest priorytetem w kierunkach realizacji polityki oświatowej ostatnich lat.

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w 2022/2023 roku szkolnym to m.in.:

- Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

- Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Celem zajęć WDŻ jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci głównie w obszarach, o których w niektórych rodzinach nie mówi się zbyt wiele, a czasem nawet wcale. Lekcje wychowania do życia w rodzinie mają wspierać kształtowanie hierarchii wartości i przedstawiać obowiązujące normy społeczne.

 

 

 

Nauczyciele, realizując zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, wspierając w tym zakresie obowiązki rodziców, powinni zmierzać do tego, aby uczniowie:

  1. znajdowali w szkole środowisko wszechstronnego rozwoju;
  2. mieli świadomość procesu rozwoju psychoseksualnego;
  3. doceniali wartość rodziny i znali zadania, jakie ona pełni;
  4. uznawali godność człowieka;
  5. poszukiwali, odkrywali i dążyli do osiągnięcia celów życiowych i wartości ważnych dla odnalezienia własnego miejsca w rodzinie i w świecie;
  6. uczyli się szacunku dla dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego;
  7. kształtowali w sobie postawę dialogu, umiejętność słuchania innych i rozumienia ich poglądów, umieli współdziałać i współtworzyć dojrzałe więzi osobowe.

Czy lekcje wdż są obowiązkowe?

Przygotowanie do życia w rodzinie jest przedmiotem nieobowiązkowym dla uczniów. Jeśli rodzice/opiekunowie ucznia nie wyrażą zgody na korzystanie z takich zajęć, zgłaszają to w formie oświadczenia do wychowawcy klasy.

 

Program nauczania "Wychowanie do życia w rodzinie" - klasa IV

Program nauczania "Wychowanie do życia w rodzinie" - klasa V-VI

Program nauczania "Wychowanie do życia w rodzinie" - klasa VII

Program nauczania "Wychowanie do życia w rodzinie" - klasa VIII