Kilka słów o naszej sali regionalnej

Sala regionalna w Szkole Podstawowej w Kaczycach

Szkoła Podstawowa w Kaczycach szczególnie dba o edukację regionalną. Od lat, dzięki wsparciu organu prowadzącego, realizujemy w klasach czwartych zajęcia z przedmiotu

„Edukacja regionalna- dziedzictwo kulturowe w regionie”.

W ramach tego przedmiotu uczniowie poznają geografię,

historię i kulturę Ziemi Cieszyńskiej.

W naszej szkole posiadamy ciekawe zbiory historyczne.

Przez lata gromadzili je dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, a także ich rodzice.

W 2004 roku, w 130-lecie powstania naszej szkoły, z inicjatywy całej społeczności szkolnej (pracowników szkoły, uczniów, rodziców) utworzona została szkolna sala regionalna.

Pracownicy szkoły wspólnymi siłami wyposażyli salę w odpowiednie półki i regały, na których urządzono ekspozycję. W sali zgromadzono wiele ciekawych eksponatów związanych m. in. z życiem szkoły, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarcze, książki, czasopisma, zdjęcia, banknoty, stare płyty winylowe i wiele innych. Najstarsze przedmioty pochodzą z XIX stulecia. Najcenniejszym wyposażeniem sali są stare ławki szkolne, niektóre z nich zostały podarowane szkole na początku XX wieku przez Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Zbiory w sali regionalnej pochodzą z naszych zasobów, ale zostały też pozyskane od okolicznych mieszkańców, którzy chętnie wspomogli inicjatywę utworzenia szkolnego muzeum.

Sala regionalna jest dostępna dla wszystkich uczniów i innych zainteresowanych osób.

Tu odbywają się sporadycznie lekcje (np. edukacji regionalnej czy historii), jest to miejsce chętnie odwiedzane przez uczniów.

Sala i zgromadzone w niej eksponaty są nieocenioną pomocą dydaktyczną, wzbogacają realizowanie zadań z szeroko pojętej edukacji regionalnej. Dzięki niej tradycje naszego regionu są przekazywane następnym pokoleniom, tak aby uczniowie „nie zapomnieli o korzeniach, z których wyrośli”.

Zachęcamy do odwiedzania naszego szkolnego muzeum, a także do powiększania jego zbiorów

Wszystkim darczyńcom i gościom dziękujemy.

W 2014 roku w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego, a także z okazji kolejnego jubileuszu – 140-lecia szkoły, powstał wirtualny katalog zbiorów sali regionalnej. W pracach nad opracowaniem katalogu uczestniczyło wielu gimnazjalistów i nauczycieli.

Wszystkie eksponaty zostały skatalogowane i opisane w formie elektronicznej. Praca nad tym zadaniem była bardzo długa, ale niezwykle interesująca.

Dostęp do katalogu znajduje się w linku poniżej. Warto zerknąć, to dzieło naszych uczniów!

WIRTUALNY KATALOG ZBIORÓW SALI REGIONALNEJ

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KACZYCACH