Święta to czas, by być razem - wskazówka dla uczniów

Święta to czas, by być razem.

Jak mogę spędzić czas z moimi bliskimi? Oto propozycje:

1. Wspólne czytanie

Zapytajcie starszych o ich ulubione książki z dzieciństwa. Można je czytać na głos całej rodzinie. Pod hasłem czytanie, kryje się również wspólne oglądanie albumów i ilustracji. Ważne jest także wspólne szukanie takiej książki, która sprawi wszystkim przyjemność.

2. Spacer

Sporo przyjemności może dostarczyć wspólne planowanie spacerów z rodziną. Wszystkim dobrze zrobi ruch i zabawa na świeżym powietrzu. Można zwiedzać kościoły i oglądać szopki. Możemy wybrać się na lodowisko.

3. Granie w gry

Warto wspólnie przejrzeć gry w domu i ustalić, od której zacząć. Granie w gry jest świetną zabawą dla dużych i małych. Przy okazji możecie podpatrzyć swoich bliskich, w jaki sposób radzą sobie z emocjami, z wygraną i przegraną.

Zagrajcie w gry „z przeszłości”:

• Kółko i krzyżyk

• Państwa, miasta

• Dziwne stwory, czyli zabawa z zaginaniem kartek: zaczynasz rysować głowę czegoś/kogoś, i zaginasz kartkę, tak aby nie było widać co to jest, potem kolejny gracz dorysowuje brzuch, i znów zagina, kolejny nogi, buty. Po rozwinięciu kartki okazuje się, jaka postać powstała.

• Okręty

• Zagadki

• Kalambury

4. Wspólne oglądanie filmów

Sprawdzają się kino familijne, bajki, seriale. Można zaproponować wyjście do kina.

5. Śpiewanie kolęd i innych piosenek

Wspólne śpiewanie kolęd to wspaniała tradycja. Można śpiewać równocześnie z odtwarzaniem piosenek. Śpiewać można także w czasie innych czynności, np. sprzątania, gotowania itp. Jeśli ktoś nie chce śpiewać, może wspólnie z domownikami słuchać muzyki.

6. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi

Święta to idealny czas na spotkania i odwiedziny całymi rodzinami. To czas zabawy i wspomnień. Dokumentujmy nasze spotkania, by można było je wspominać po wielu latach.

7. Oglądanie starych zdjęć i filmów rodzinnych

Świąteczny czas może kojarzyć się z oglądaniem zdjęć i filmików oraz przypominaniem sobie cudownych chwil z poprzednich lat, poznawanie przodków i historii z nimi związanych.

8.Lista marzeń na Nowy Rok

Możemy rozmawiać o swoich marzeniach wspólnych i indywidualnych, zrobić ich listę i zastanowić się nad realizacją.

Można to zrobić również sposobem „plastycznym” - każdy maluje, rysuje, wycina i wykleja to, co chciałby, aby wydarzyło się w Nowym Roku. Dobrze jest sobie opowiedzieć o swoich rysunkach i zostawić je na pamiątkę – aby od czasu do czasu do nich zaglądać.

10. Planowanie wakacji

Zima to idealny czas, aby pomyśleć o wakacjach. Wymieńcie się pomysłami.

11. Poszukaj „czegoś” w sieci

Pokażcie rodzicom, co lubicie oglądać w internecie. Poszukajcie wspólnie ciekawych pokazów, śmiesznych filmików, wyścigów samochodowych, zdjęć czy filmów przyrodniczych, albo teledysków, które zachęcają do tańca. Szukajcie inspiracji do działań kreatywnych. Wciągajcie w te działania swoich rodziców i bliskich.

Wspólnie spędzony czas zaprocentuje. Wesołych Świąt!