Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W tym roku hasło przewodnie brzmi

„Jestem książką, przeczytaj mnie” (‘I am a book, read me’)

Obchodzony 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez IBBY (International Board on Books for young people). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. W tym roku gospodarzem święta jest Grecja a piękne przesłanie na to święto ułożył grecki autor książek dla dzieci Vagelis Iliopoulos, natomiast za projekt plakatu odpowiada Photini Stephanidi.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci pani bibliotekarka udała się do uczniów klasy pierwszej z tegorocznym przesłaniem: Jetem książka, przeczytaj mnie. Aby zachęcić młodych czytelników do codziennego czytania, przygotowała poranek z książką, podczas którego uczniowie wysłuchali utworu pt. A królik słuchał. Jest to piękna opowieść o uczuciach pokazująca, w jaki sposób możemy radzić sobie z trudnymi emocjami i wspierać w ich przeżywaniu.  Postawa królika pokazuje, że nie warto walczyć z emocjami, bo tym, co przynosi prawdziwą ulgę, jest dopuszczenie ich do głosu. Ta prosta i ujmująca historia może być pretekstem do rozmów na temat potrzeb, jakie odczuwamy w zderzeniu z nagłymi wydarzeniami. Na zakończenie zajęć, prowadząca zachęcała uczniów do przeczytania innych ciekawych książek z księgozbioru biblioteki szkolnej.

Przesłanie

Jestem książką.
Ty także jesteś książką.
Wszyscy jesteśmy książkami.

Historia, którą opowiadam to moja dusza.
Każda książka opowiada historię.

Może wyglądać inaczej
– duża, mała,
kolorowa, czarno-biała,
kilku- lub wielostronicowa.

Opowiadamy o rzeczach podobnych albo różnych,
na tym polega nasze piękno.
Gdyby wszystkie książki były takie same, byłoby nudno.

Każda z nas jest wyjątkowa.
Każdą z nas należy szanować.
Czytać bez uprzedzeń.
Dać specjalne miejsce w bibliotece.

Możesz wyrażać na mój temat swoje zdanie.
Możesz podważać to, co mówię albo komentować moje myśli.
Możesz postawić mnie na półkę
albo zabrać w daleką podróż.

Nie proś, aby mnie niszczono i nikomu na to nie pozwalaj.
A jeśli książka z innej półki zmieni miejsce,
bo ktoś lub coś tak zadecydowało, postaw ją obok siebie.

Spróbuj poczuć to, co czuje.
Zrozum ją. Chroń ją.
Jutro i Ty możesz znaleźć się w podobnej sytuacji.

Ponieważ także jesteś Książką.
Wszyscy jesteśmy Książkami.

Powiedzmy to tak głośno, aby słyszeli nas wszyscy.
JESTEM KSIĄŻKĄ, PRZECZYTAJ MNIE.

Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych

Źródło:     http://www.ibby.pl/?p=7348