Publikowanie wizerunku dzieci w sieci

PUBLIKOWANIE WIZERUNKU DZIECI W SIECI

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że publikowanie czyjegoś wizerunku wymaga wyraźnej zgody tej osoby.

Do 13 roku życia dziecko nie posiada zdolności do czynności prawnych. Natomiast w granicach 13-18 lat posiada jedynie ograniczoną zdolność. Dlatego do osiągnięcia pełnoletności, to rodzice reprezentują interesy dziecka i za nie odpowiadają.

Publikacja wizerunku dziecka wymaga każdorazowo zgody rodziców.

Jednocześnie rodzice odpowiadają za swoje decyzje, dotyczące wykorzystania wizerunku swojego dziecka. Publikowanie w mediach społecznościowych zdjęcia swojego dziecka, jest w tym momencie wyrażeniem zgody na wykorzystanie jego wizerunku.

Należy pamiętać, że w przypadku dziecka to oboje rodziców musi wyrazić taką zgodę (jeśli oboje posiadają władzę rodzicielską). W przypadku, kiedy rodzice nie doszli do porozumienia w kwestii zgody na publikację wizerunku dziecka, sprawę może rozstrzygnąć sąd.

Każdy rodzic powinien pamiętać, że władza rodzicielska to prawa, ale i obowiązki. Obowiązkiem rodzica jest chronienie dóbr osobistych dziecka, poszanowanie jego godności.

Z władzy rodzicielskiej wynika prawo do rozporządzania np. wizerunkiem dziecka. Działania, które naruszają godność dziecka, są sprzeczne z istotą i celem władzy rodzicielskiej i mogą zostać poddane ocenie sądu opiekuńczego.

13 lat to jest moment, w którym dziecko może posiadać legalne konto w serwisach społecznościowych.

Należy pamiętać, że to rodzice są odpowiedzialni również za to, co trafia do sieci z konta przypisanemu naszemu nastoletniemu dziecku. Rodzice kształtują poczucie mądrego i odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw technologii.

W związku z problematyką publikowania w sieci wizerunku warto zapoznać się z definicjami nowych zjawisk:

SHARENTING - powstał z połączenia dwóch słow share – dzielić się, rozpowszechniać oraz parenting – rodzicielstwo; termin określa regularne zamieszczanie zdjęć, filmów, szczegółowych informacji z życia dziecka w sieci;

TROLL PARENTING - termin używany w stosunku do rodziców, którzy publikują treści kompromitujące ich dzieci, czyli filmiki czy zdjęcia, które przedstawiają np. płaczące, bezradne dziecko w dziwacznych kostiumach lub krępujących sytuacjach, co stanowi naruszenia wizerunku dziecka i nie dbanie o jego godność;

BABY ROLE PLAY - rodzaj przestępstwa polegający na używaniu skradzionego wizerunku do realizacji różnorakich fantazji, w tym seksualnych; często wykorzystywane przez osoby o skłonnościach pedofilskich;

Należy pamiętać, iż jeśli rodzic w sposób niewłaściwy i bezmyślny publikuje wizerunek swojego dziecka, naraża ten wizerunek na wykorzystanie w najgorszych przypadkach w procederach przestępców.

Jeśli już musimy publikować wizerunki naszych dzieci, róbmy to tak, by w przyszłości dziecko nie miało do nas żalu i pretensji o naruszanie jego godności.