Statystyki

  • Odwiedziło nas: 421011
  • Do końca roku: 226 dni
  • Do wakacji: 33 dni

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Wspieranie dziecka w nauce

 

Dogodne warunki do nauki

Od samego początku dziecko powinno mieć stałe miejsce oraz w miarę możliwości stałą porę do nauki . Nauce sprzyja cisza i spokój, dlatego dobrze, by w czasie odrabiania lekcji nie rozpraszał dziecka odgłos włączonego radia lub telewizora, ani głośne rozmowy innych domowników. Dziecko powinno mieć zapewniony czysty i uporządkowany kącik do pracy, na którym będzie mogło rozłożyć książki, zeszyty oraz inne przybory. W czasie nauki nie można odciągać dziecka od wykonywanej pracy. Ważne, by w tym czasie nie wydawać dziecku innych poleceń i nie poruszać rozpraszających tematów.

Zauważanie zdolności i chwalenie

Ważną motywacją dla dziecka są pochwały ze strony dorosłych. Należy uważnie słuchać, co dziecko mówi, doceniać jego postępy, dostrzegać wysiłek włożony w pracę i naukę, reagować entuzjastycznie, na wszelkie sukcesy. Rodzic powinien pomóc dziecku w znalezieniu jego mocnych stron, odkrywaniu zalet i zdolności, co pomoże zbudować poczucie własnej wartości.

Dbanie o odpowiednią dietę

Okres nauki szkolnej to nie tylko ogromne wyzwanie dla dziecka, ale również duże obciążenie dla jego organizmu. Wpływ na optymalny rozwój dziecka może mieć również dieta. Ważne, aby była dobrze zbilansowana i zawierała w swoim składzie wiele witamin oraz innych składników odżywczych. Pamiętajmy, by dieta dziecka była wzbogacona owocami i warzywami. Ograniczmy spożywanie przez dziecka cukru w słodyczach, napojach, wykluczmy z diety dziecka napoje energetyzujące!

Pobudzanie ciekawości dziecka

Rodzice powinni pomagać dziecku w rozwijaniu zainteresowań i wzmacniać w nim wiarę we własne możliwości, która zachęci do poszerzania wiedzy. Tematy, który w szkole są omawiane, można zgłębić w domu. Warto wybrać się z dzieckiem do muzeum, na wystawę, oglądać wspólnie filmy o tematyce naukowej lub wyszukać interesujące informacje w internecie. Zachęcajmy dziecko do zadawania pytań. Jeśli nie umiesz udzielić na jakieś odpowiedzi, poszukajcie ich razem.

Nigdy nie podcinaj skrzydeł

Zła ocena lub uwaga ze strony nauczyciela, potrafi zniechęcić dziecko do nauki i odebrać mu wiarę we własne możliwości. Rodzic powinien być czujny i reagować, gdy usłyszy, że pociecha mówi "nie dam rady". Należy się zastanowić, jaka jest przyczyna zniechęcenia i niskiej samooceny. Nie można pozwolić, by dziecko myślało o sobie w ten sposób. Strach przed niepowodzeniami czasem wywołuje tendencję do rezygnacji. Nie ignorujmy u dziecku takich postaw, ale szczerze z nim rozmawiamy, motywujmy i dostrzegajmy jego zalety.