Szóstoklasiści "podbijają Kraków"

7 czerwca uczniowie klas szóstych wzięli udział w wycieczce do Krakowa, która odbyła się  w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę.

Zwiedzanie rozpoczęli od Kazimierza, który dawniej był odrębnym miastem, a dzisiaj to jedna z części Krakowa. Uczniowie mieli okazję poznać architekturę tego pięknego miejsca i wysłuchać opowieści przewodniczki o kulturze żydowskiej oraz losach Żydów zamieszkujących to miejsce. Następnie szóstoklasiści udali się na wzgórze Wawel, gdzie podziwiali kompleks obronno-rezydencjonalny, który przez długi czas był ośrodkiem władzy i siedzibą monarchów oraz świadkiem wielu wydarzeń historycznych- to tu skupiało się kiedyś życie polityczne, intelektualne i artystyczne państwa. Odwiedzili też wawelską katedrę - miejsce pochówku królów i ważnych dla historii i kultury polskiej osobistości. Po zwiedzeniu Wawelu wyruszyli ulicą Kanoniczą w kierunku Rynku Głównego. Po drodze obejrzeli dom Jana Długosza – dawnego kronikarza, kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Andrzeja. Kolejnym punktem wycieczki był kościół św. Franciszka, gdzie uczniowie zachwycali się pięknymi malowidłami oraz witrażem ukazującym Boga w momencie stwarzania świata autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Następnie ulicą Grodzką dotarli na Rynek. Tam podziwiali piękne Sukiennice, wieżę ratuszową, kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, kościół Mariacki oraz wysłuchali hejnału i przypomnieli sobie znane legendy krakowskie. Po krótkim odpoczynku udali się do kościoła Mariackiego, aby obejrzeć słynny ołtarz Wita Stwosza. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie Rynku Podziemnego, gdzie szóstoklasiści poznali historię średniowiecznego Krakowa i obejrzeli zgromadzone w muzeum eksponaty. Wycieczkę zakończyli spacerem ulicą Floriańską i przejściem przez słynną bramę w kierunku Barbakanu.

Wszyscy uczestnicy wrócili do domów zmęczeni, ale zadowoleni.