Kandydatury na patrona/imię Szkoły Podstawowej w Kaczycach

Przedstawiamy kandydatury na patrona/ imię Szkoły Podstawowej w Kaczycach

Propozycja I

"Planeta Ziemia"

Imię "Planety Ziemi" jest doskonałym wyborem dla szkoły o charakterze ekologicznym, a jego uzasadnienie można przedstawić w następujący sposób:

• Podkreślenie globalnej troski : Imię "Planety Ziemi" odnosi się do naszej wspólnej planety, co podkreśla globalny charakter troski o środowisko. To symbol jedności i odpowiedzialności każdego człowieka za przyszłość naszej planety.
  • Akcent na edukację ekologiczną : Nazwa "Planety Ziemi" niesie ze sobą wyraźny przekaz edukacyjny. To miejsce, gdzie uczniowie uczą się o znaczeniu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i zachęcania do dbałości o naszą planetę.
  • Inspiracja do działania : Imię to jest inspirujące. Dzieci i młodzież, uczęszczając do szkoły o nazwie "Planety Ziemi", mogą czuć się zmotywowane i dumni, że są częścią globalnego ruchu na rzecz ochrony środowiska.
  • Zrozumienie związków przyrodniczych : Nazwa "Planety Ziemi" może skłaniać uczniów do zastanowienia się nad złożonością i delikatnością naszego ekosystemu. To zachęca do zrozumienia, jak wszystkie elementy naszej planety są ze sobą powiązane.
  • Przypomnienie o ekologicznych celach : Imię "Planety Ziemi" przypomina nam o globalnych celach ekologicznych, takich jak ograniczenie zmian klimatycznych, ochrona bioróżnorodności i ochrona zasobów naturalnych. Szkoła może aktywnie angażować się w te cele.
  • Kształtowanie ekologicznej świadomości społeczności : Ta nazwa może pomóc w budowaniu świadomości ekologicznej nie tylko wśród uczniów, ale także wśród rodziców i społeczności lokalnej, co może przyczynić się do bardziej zrównoważonego stylu życia.
  • Podkreślenie roli edukacji w ochronie środowiska : Nazwa "Planety Ziemi" podkreśla, że edukacja jest kluczowa dla zachowania naszej planety. To miejsce, gdzie uczniowie uczą się, jak być odpowiedzialnymi obywatelami ekologicznymi.

Warto zaznaczyć, że wybór imienia dla szkoły jest ważnym krokiem, który może wpłynąć na to, jak uczniowie identyfikują się z jej misją i wartościami. "Planeta Ziemi" doskonale oddaje misję szkoły, która jest poświęcona ochronie i zrozumieniu naszego pięknego i cennego środowiska naturalnego.

Propozycja II

"Janusz Korczak"

W rozdartym, zmęczonym i wszystkim rozczarowanym świecie

rośnie tęsknota za tym, co prawdziwe i czyste.

Znowu poszukuje się dobroci, znowu dobroć jest w cenie.

A także dobry, mądry człowiek, któremu można zaufać.

Taki jest Korczak”

|Igor Newerly|

Nadać imię szkole to wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet, punkt odniesienia w ich działaniach. Janusz Korczak poświęcił całe swoje życie dzieciom i walce o ich dobro, o szacunek, o godne warunki rozwoju oraz o należne dzieciom prawa. Jak sam o sobie mówił: ”Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka”.

Janusz Korczak to postać, która dzięki swej działalności reprezentuje takie wartości jak odwaga, poświęcenie, pracowitość, miłość i poszanowanie drugiego człowieka. Mimo trudnych czasów, w jakich przyszło mu żyć( zabory, II wojna światowa), zawsze niósł pomoc innym, szczególnie tym najbardziej bezbronnym i pokrzywdzonym- chorym, sierotom, ubogim. Była to osoba niezmiernie skromna. Żył, by pomagać innym, a nie po to, by go podziwiano. Był pediatrą, pisarzem, odważnym publicystą i wspaniałym wychowawcą. Setkom sierot przywrócił dom i radosne dzieciństwo. Ze swoimi wychowankami pozostał do końca, dowodząc tym samym swoje oddanie dla dzieci.

Janusz Korczak to postać nierozerwalnie związana z troską o wychowanie młodego człowieka, o wskazanie mu ważnych w życiu wartości, to symbol człowieka, który mimo że nie miał własnych dzieci, stał się dla wielu z nich najlepszym ojcem. Był człowiekiem- instytucją, człowiekiem-szkołą, który całe swoje życie poświęcił dobru drugiego człowieka. Słowo patron wywodzi się z języka łacińskiego: patronus od pater – ojciec. Janusz Korczak to patron- wzór. Szkoła, która otrzymuje imię wybitnej postaci, w konkretny sposób utożsamia się z nią i wiąże z przesłaniem, jakie ta głosiła.

Decydując się na wybór Janusza Korczaka na Patrona szkoły, jesteśmy przekonani, że ucząc, wychowując i wspierając rozwój dzieci zgodnie z przesłaniem Korczaka:

„Dziecko chce być dobre, jeżeli nie umie – naucz, jeżeli nie wie – wytłumacz, jeżeli nie może – pomóż”, będziemy wspólnie kontynuować dzieło naszego Patrona.

Hasłem przewodnim naszej szkoły niech będą słowa J. Korczaka:

,,Jeżeli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”.