Najstarsza kronika szkolna

Witajcie na niezwykłej zakładce naszej strony, na której mamy zaszczyt przedstawić Wam

cyfrową wersję najstarszej kroniki naszej szkoły.

Dokument ten, prowadzony z wielką starannością przez kolejnych dyrektorów, stanowi bezcenny zapis historii naszej edukacyjnej społeczności od roku 1874 do roku 1994.
Kronika rozpoczyna swoją opowieść w schyłkowym okresie XIX wieku. Pierwsza część kroniki została (prawdopodobnie) odtworzona przez kierownika szkoły Alojzego Paździorę w okresie międzywojennym.

Według zapisów, najstarsza część dokumentów szkolnych (w tym kronika), została zniszczona w 1919 roku podczas najazdu armii czeskiej na teren Kaczyc.

Rękopis kierownika Paździory śledził życie szkoły aż do roku 1951, a następnie kronika prowadzona była z dużą starannością przez jego następcę Bolesława Gajdzicę do roku 1973.

Następne lata szkolne zostały udokumentowane przez dyrektorów Andrzeja Czakona (1973-1975) oraz okres obejmujący lata 1988-1994, został opisany przez jego następczynię dyrektor Małgorzatę Czakon.

W dokumentach odnajdziemy nie tylko informacje o codziennym życiu szkolnym, lekcjach, uroczystościach i sukcesach uczniów, ale również o otaczającej szkołę rzeczywistości społeczno-politycznej, która znacząco wpłynęła na wychowanie kolejnych pokoleń.

W poniższych zakładkach znajdziecie skany oryginalnych stron kroniki, dzięki czemu będziecie mogli zobaczyć, jak zmieniała się kaligrafia, styl narracji oraz jak ewoluowały same wydarzenia i obchody w zależności od epoki.
Zapraszamy do zgłębienia fascynujących historii naszej szkoły, które są nie tylko świadectwem jej działalności, ale również lustrzanym odbiciem zmieniającej się historii naszego kraju. Każda strona tej kroniki to fragment naszej wspólnej tożsamości, który z dumą przechowujemy i przekazujemy kolejnym pokoleniom.